වාර්ෂික වෙසක් දානය

  3,115 views

දස පාරමී දම් පුරමින් මතු බුදු බවම පැතූ අප මහා ශාස්තෘවරයාණෝ ලොව පහළ වීම, සම්මා සම්බුද්ධත්වයට පත් වීම, පරිනිර්වාණයට පත් වීම යන මේ උතුම් මංගල කරුණු සිදු වූ අසිරිමත් වෙසක් පුන් පොහොය දිනය නිමිති කර ගනිමින් ඒ මඟ ගමන් ගන්නා අනුගාමිකයන් වූ විශ්ව පාරමී අප සැමගේ දායකත්වයෙන් සිදු කරනු ලබන වෙසක් දින ජාත්‍යන්තර විපස්සනා භාවනා මධ්‍යස්ථානයේ දානමය පිංකම 12 වරටත් අති සාර්ථක ලෙස පවත්වන්නට ලැබුණු බව පිං සිත් පෙරදැරිව දැනුම් දෙන්නෙමු.

බුදුන් වහන්සේ වෙලාම සුත්‍රයේ සඳහන් කළ පරිදි දානයක් මහත් ඵල මහානිසංස වීමට අවැසි කාරණා 03 වූ ප්‍රතිග්‍රාහක සම්පත්තිය(ලබන කෙනාගේ සිල්වත් වීම), දෙයියධම්ම සම්පත්තිය(දාන වස්තුව ධාර්මිකව රැස් කළ එකක් වීම), දායක සම්පත්තිය(දන් දෙන කෙනාගේ සිල්වත් බව) යන සියල්ලම හොඳින් වටහාගත් අප මහත් ශ්‍රද්ධාවෙන් යුතුව පිළියෙළ කළා වූ බුද්ධ පූජාව බුදුන් වහන්සේට පූජා කිරීම සිදු වූ ආකාරයයි මේ.

අනතුරුව සැරියුත් මුගලන් ආදී ආර්ය මහා සංඝ රත්නයෙන් පැවැත එන්නාවූ ආර්ය මහා සංඝ රත්නයේ 12 නමක් සඳහාත්, සිල් ගුණ දම් පුරන මෙහෙණින් වහන්සේලා 05 නමක් සඳහාත්, එදින උතුම් වූ ශිලය සමාදන් වූ උපාසක උපාසිකාවන් 900 දෙනෙක් සඳහාත්, එදින ළමා ශීල සමාදානයට සහභාගී වූ දරුවන් 100 දෙනෙක් සඳහාත් ශ්‍රී ජිනානන්ද ළමා නිවාසයේ තවත් දරුවන් 50 දෙනෙක් සඳහාත් දහවල් දානය පූජා කිරීමට අප කටයුතු කළ ආකාරයයි මේ.

දන් වැළඳීමෙන් අනතුරුව මහා සඟරුවනේ පරිහරණය සඳහා අත්‍යවශ්‍යම වූ අටපිරිකර ඇතුළු සෙසු පිරිකර පූජා කොට සංඝයා වහන්සේ පිදීමටත්, ඉන් පිං රැස් කර ගන්නටත් තරම් අප භාග්‍ය වන්තයෝ වුණා.

චිත්ත ප්‍රසාදය මුල් කොට ගනිමින් උතුම් තෙමඟුල දා ආර්යයන් වහන්සේලා අනුගමනය කරමින් ශීල සමාදානයේ යෙදෙන සුපින්වතුන් උදෙසා විශ්ව පාරමී අප පදනම විසින් සිදු කරන ලද මෙම දානමය පුණ්‍ය කටයුත්ත බුදු දහමේ අර්ථයන් චිරාත් කාලයක් ආරක්ෂා වීම පිණිසම හේතු වේවා!!!

උතුම් ශීලය සමාදන් වූ පින්වතුන්ට සහ මෙම දානමය පුණ්‍ය කටයුත්ත උදෙසා කැපකිරීම් සිදු කළ විශ්ව පාරමී පදනමේ සියලුම සාමාජිකයන්ටත් ඔවුන්ගේ නමින් පිං බලාපොරොත්තු වන සංසාරයක් පුරා ඔවුන්ට රැකවරණය දුන් යම් ඥාතියෙක් වේද ඔවුන්ටත්, මෑත කාලයේ සිදු වූ බිහිසුණු විපත් වලින් මිය ගිය සියලුම දෙනාටත්, බුදු දහමේ චිර පැවැත්ම මෙන්ම සිය ආධ්‍යාත්මික විමුක්තිය පිණිසත් කටයුතු කරන්නා වූ යම් ගිහි පැවිදි උතුමෙක් වේද ඒ සියලු දෙනාටත්,

රටේ සාමය ආරක්ෂා කරන පොලිසිය සහ ත්‍රිවිධ හමුදාවේ නිළධාරීන්ටත්

මේ සියලු පිං අනුමෝදන් වෙත්වා!!! 

වෙසක් දානය 2018


2 Comments

Comments are closed.


Latest Posts

භාෂාව තෝරන්න