පිවිතුරු පැන්

  2,042 views

මධ්‍යහනයේ හිරු ගිනිගෙන දැවෙයි. අවට පරිසරයද ගිනිගෙන දැවෙනවායි සිතෙන්නේ එහි ඇති රස්නය නිසාමය. තිබහ ඇතත් තිබහට වතුර නැත. වියළුණු පොලව මත ගව් ගානක් පයින් ඇවිද ගොස් වතුර කලයක් සොයා ගත්තද එය බීමට සුදුසු නැත. හේතුව එහි ඇති කිවුල් වතුරේ ඝන ලෝහ මෙන්ම වස විස මුසුවී ඇති බැවිනි. මෙය ඔවුන් අද ඊයේ මුහුණ දුන් ගැටළුවක් නොව පරම්පරා ගණනාවක් නොකඩවා මුහුණදෙන ගැටලුවකි. මේ දුක කාට කියන්නද? කිව්වත් මේ වන තෙක් කවුරුවත් ඊට ඇහුන්කම් නොදුන්නේය.

මහමේව්නා අසපුව මඟින් ක්‍රියත්මක කොට ඇති වකුගඩු රෝගයට ගොදුරු වීමේ අවදානෙන් පෙලෙන අපේම ජනතාව උදෙසා පිරිසිදු පානීය ජලය ලබාදීමේ සත්කාරයක් වන පිවිතුරු පැන් පූජා ව්‍යාපෘතීයේ විශ්ව පාරමී පූර්ණ දායකත්වයෙන් පුජාකළ තුන්වන ජල පිරිපහදුව මන්නාරමේ සිට කිලෝමීටර් 31 දකුණට වන්නට පිහිටි සිලාවතුර නගරයට නුඳුරින් පිහිටි ගම්මානයක පසුගිය 11 වැනිදා සවස ජනතා පරිහරණයට බාරදෙන ලදී. මෙම වැඩසටහන මහමේව්නා අසපුව සමඟ එක්ව කරන වැඩසටහනකී.

මෙම ජල පිරිපහදුව පිහිටා ඇති කොන්දච්චිය, සිහල විජේගම අවට බහුතරයක් මුස්ලිම්වරුන් ජිවත්වන ප්‍රදේශයක් වන අතර එය ඉදිකිරීමට භුමිය පරිත්‍යාග කිරීම සුනිල් දයානන්ද මහතා විසින් වීම විශේෂයි. ආගම් භේදයකින් ජාති භේදයකින් තොරව විශ්ව පාරමී පුර්ණ දායකත්වයෙන් මෙම පානීය ජල පිරිපහදු ව්‍යාපෘතීය ජනයා අතට පත්කළ අතර මෙම ව්‍යාපෘතීය සාර්ථක කරගැනීමට අප සමඟ එකට වැඩකළ මහාමෙව්නා අසපුව, ශ්‍රද්ධා මාධ්‍ය ජලය මෙන්ම එම ජල කුළුණ ඉදිකිරීමට ශ්‍රම දායකත්වය මෙන්ම පවත්වාගෙන යෑමට සහය ලබාදෙන ශ්‍රී ලංකා සිවිල් ආරක්ෂක බලකායද මෙත් සිතින් සිහිකරමු.

එමෙන්ම 2014 පෙබරවාරි මස පදවි ශ්‍රීපුර සීවලීපුරත් ගම්මානයේත් සහ 2016 පදවි ශ්‍රීපුර, මොණරවැව ගම්මානයේත් මෙවැනිම ව්‍යාපෘතින් දෙකක් සාර්ථකව නිම කල බව සටහන් කරමු.

මෙය දැක සතුටුවූ සියළු දෙනා මෙන්ම, සියළු දෙවියෝද සාධු සිතින් මේ පින් අනුමෝදන් වෙත්වා! සාදු! සාදු! සාදු!


Latest Posts

භාෂාව තෝරන්න