වැඩිහිටි නිවාස අක්ෂි කඳවුර

  2,940 views

දරුවෙකුට, මැස්සෙකුට වත් ලං වෙන්න නොදී තමන්ගේ ඇස් දෙකේ තියාගෙන ආදරෙන් හදපු වඩපු දරුවෝ ටිකෙන් ටික වයසට යනකොට, ඇවිද ගන්න බැරුව එක්තැන් වෙනකොට කරදරයක් කියල හිතල මහලු නිවාසෙකට ගිහින් දැම්මේ පුංචි කාලේ වැටි වැටි නැගිටින්න හදනකොට අතදුන්න අම්මා තාත්තා කියන එක ගොඩක් දරුවන්ට අමතක වෙලා. 

පැය 24 ම තමන්ගේ ඇකයේ තියාගෙන හදපු දරුවන්ට අඩුම තරමේ මාසයකට දවසක් වත් තමන්ගේ අම්මා තාත්ත ගැන හොයල බලන්න බැරි තරමටම කාර්යබහුල වෙලා. ඒත් ඒ දෙමවුපියන්ට දැනෙන දුක වේදනාව අමතක කරලා දරුවෙක්ගෙන් වෙන්න ඕනේ යුතුකම් ඉටුකරන්න විශ්ව පාරමී අපි හැමදාමත් කටයුතු කරනවා.

ඒ අනුව, අපි වැඩිහිටි නිවාස වල මවු පියවරුන් වෙනුවෙන් තවත් අලුත් වැඩසටහනක් ආරම්භ කළා. ඒ තමයි ඔවුන්ගේ ඇස් පරීක්ෂා කිරීමේ වැඩසටහන. මේ යටතේ පහුගිය මාසයේ අපි ඇස් පරීක්ෂා කරන ලද

ඇස් පරීක්ෂා කළ වැඩිහිටියන් 113 දෙනාගෙන් මවුවරුන් 16 දෙනෙකුගේ ඇසේ සුද ඉවත් කිරීමේ ශල්‍ය කර්ම සිදු කිරීමට නියම කෙරුණු අතරම, මවුවරුන් 08 දෙනෙකුගේ සැත්කම් ඉතාමත් සාර්ථකව සිදු කරන්නට අපට හැකියාව ලැබුණා. දියවැඩියාව, කොලෙස්ට්‍රෝල් වැනි රෝගී තත්වයන් මත වැඩිහිටියන් 08 දෙනෙකුගේ සැත්කම් සිදු කිරීමට නොහැකි වූ අතරම, එම රෝගයන් සඳහා ප්‍රතිකාර ලබා දෙන අතරම යම් පමණකට පාලනය වූ පසු එම වැඩිහිටියන් සඳහා ද මේ ශල්‍යකර්මයන් සිදු කිරීමටද අප බලොපොරොත්තු වෙනවා.  

මෙම සියළු ව්‍යාපෘතීය සාර්ථක කරගැනීමට විශ්ව පාරමීයට සහය වූ නිමල් මහතා ඇතුළු අක්ෂි විශේෂඥයන් කණ්ඩායමටත්, බිබිල ප්‍රාදේශීය වෛද්‍ය නිළධාරී කාර්යාලයේ වෛද්‍යතුමා ඇතුළු කාර්යමණ්ඩලටත් නන් අයුරින් සහයවූ සැමටත්, මෙම ව්‍යාපෘතින් සංවිධානය කල විශ්ව පාරමී කණ්ඩායම මෙන්ම විශ්ව පාරමී සෙසු සාමාජිකයන් මෙන්ම මේ කටයුතු  දැක සතුටුවූ සියළු දෙනාටත් මේ කුසල් අනුමෝදන් වෙත්වා!


1 Comment

Comments are closed.


Latest Posts

භාෂාව තෝරන්න